علامه مصباح : دشمن فعالیت خود را بر دانشگاه‌ها متمرکز کرده است

رئیس موسسه امام خمینی(ره) گفت: قم امروز با ده سال پیش بسیار متفاوت است، در زمان طاغوت زنان قمی بحث می کردند که آیا یک پوشیه کافی است یا باید از دو پوشیه استفاده کنند اما امروز وضعیت تغییر کرده و با لباس ها و آرایش های نامناسب ظاهر می شوند.

به گزارش دانشجو ایران ، آیت الله محمد تقی مصباح یزدی رییس مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی(ره) ظهر امروز در دیدار جمعی از طلاب و مبلغان اصفهانی با اشاره به ارکان اساسی تبلیغ گفت: رکن نخست این است که مقوله تبلیغ و مطالبی که گفته می شود باید خداپسند باشد؛ مطالب مبلغان باید بر اساس نیازهای جامعه باشد.

 

وی افزود: رکن دوم شکل و قالب بیان است، باید سعی شود که مطالب حقی که انتخاب شده به صورتی بیان شود که توجه مردم را جلب کند تا آن ها بدانند سود دنیا و آخرت آن ها در فراگیری و توجه به سخنان است.

 

آیت الله مصباح یزدی با بیان این که یکی از مسائل مهم تبلیغ هنر سخن گفتن است، اظهار داشت: سخن گفتن به احتیاج به مهارت دارد، باید از ابزار هنری همانند تمثیل، داستان و گاهی مطالب نشاط آور در سخنرانی ها استفاده شود.

 

ضرورت استفاده از ابزار هنری معقول در تبلیغ

وی ادامه داد: استفاده از ابزار هنری معقول سبب می شود که مردم از سخنرانی ها خسته نشوند؛ در صورتی که مبلغ می خواهد خودش بهره ببرد و تأثیرگذار باشد باید قصد خالص داشته باشد، در فرهنگ اسلامی ارزش کارها بیش از هر چیز مربوط به نیت است.

 

عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم با بیان این که بر اساس شرایط خاص و عام مطالب و محتوای تبلیغی باشد متفاوت باشد، ابراز داشت: اگر در دانشگاه ها تبلیغ می شود باید در آن پاسخ شبهات را دا د چون شبهات از طریق کلام برخی اساتید، کتاب ها و سایت ها به دانشجویان منتقل می شود که باید برای رفع آن تلاش کرد.

 

وی عنوان کرد: بت بسیاری از کسانی که تحصیل کردند و از فرهنگ غربی تبعیت می کنند آزادی و دموکراسی است و چون درباره ولایت فقیه و دلایل عقلی و نقلی آن چیزی نمی دانند  از ولایت فقیه به عنوان دیکتاتوری آخوندی و دیکتاتوری نعلین یاد می کنند از این رو باید در پاسخ به شبهات جدی عمل شود.

 

در فتنه 88 به دنبال حذف ولایت فقیه بودند

رییس مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی(ره) خاطرنشان کرد: باید آفتی را در ذهن دانشجو به وجود می آید رفع کرد؛ نیم قرن پیش واجبی تحت عنوان مبارزه با ظلم و ظالم مطرح نبود و دین در نماز و روزه خلاصه می شد؛ نه تنها مبارزه با ظلم را در دین نمی دانستند بلکه مضر به آن مطرح می کردند.

 

وی اضافه کرد: به برکت حرکت و رهنمودهای حضرت امام ابعاد گوناگون اسلام را شناختیم، یکی از مهم ترین وظایف ما مربوط به اصل حفظ نظام است؛ اگر خدایی نکرده این نظام به هم بخورد و این قانون اساسی که اساسش ولایت فقیه است از بین برود خطرناک می شود و در فتنه 88 هم به دنبال همین برنامه بودند.

 

آیت الله مصباح یزدی با بیان این که شاهد کمرنگ شدن ارزش های اسلامی هستیم، گفت: به بهانه هایی اشخاص فاسد و فاسق معرفی شده و به آن ها جایزه داده می شود و مورد احترام قرار می گیرند، قم امروز با ده سال پیش بسیار متفاوت است، در زمان طاغوت زنان قمی بحث می کردند که آیا یک پوشیه کافی است یا باید از دو پوشیه استفاده کنند اما امروز وضعیت تغییر کرده و با لباس ها و آرایش های نامناسب ظاهر می شوند.

 

انتقاد از توجیه مسؤولان قانونی درباره سیر نزولی ارزش ها

وی افزود: سیر ارزش های اسلامی سیر نزولی دارد و اگر منحنی نزولی ادامه پیدا کند خطرناک است، کسی که مسؤول قانونی این کارها است به جهاتی خدمت علما می رسد و آن ها در راستای حفظ نظام اسلامی تأیید می کند و آن شخص می گوید اگر کار من اشتباه بود علما و مراجع من را راه نمی دادند.

 

عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم با بیان این که تجربه نشان داده که اگر روحانی متمرکز قوی همانند امام باشد امید این که نقص ها برطرف شود یا کاهش پیدا کند وجود دارد، اظهار داشت: توقع این که یک دفعه جامعه مدینه فاضله شود توقعی بی جا است.

 

وی اهتمام به ارزش های اسلامی را ضروری دانست و ادامه داد: این در صورتی صورت می گیرد که قدرت متنفذ روحانیت وجود داشته باشد، این که رفتار کسانی به هر دلیلی  سبب تضعیف مرکزیت قدرت روحانی شود آیا خدمت به اسلام است یا خیانت به شمار می رود، باید در منبرها و تبلیغ ها باید بر ستون فقرات نظام بیش از هر چیز دیگر تأکید شود چون اگر حفظ شود خیمه هم باقی می ماند.

 

تضعیف ستون فقرات نظام و انقلاب چیزی جز خسارت نخواهد بود

آیت الله مصباح یزدی با بیان این که نتیجه تضعیف ستون فقرات نظام و انقلاب چیزی جز خسارت نخواهد بود، ابراز داشت: امروز دشمن عمده فعالیت های فرهنگی خود را متمرکز در دانشگاه ها کرده و به صورت بسیاری مرموزی در حال از بین بردن عقاید مردم هستند.

 

وی عنوان کرد: بیش از 20 پیش رهبر معظم انقلاب درباره تهاجم فرهنگی هشدار دادند و اخیرا هم فرمودند که دشمن قلب جوانان ما را هدف قرار داده است این قلب یعنی عقاید، رهبر انقلاب در سخنرانی روز گذشته برای دانشجویان دانشکده افسری بر 3 چیز تأکید کردند که عبارت از تقویت مسائل اعتقادی، علمی و تاکتیکی است.

 

رییس مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی(ره) خاطرنشان کرد: روحانیت باید هشدارهای رهبر معظم انقلاب  را جدی بگیرد، در این شرایط باید تبلیغ فرهنگی و دینی بسیاری ضروری است